Grand Prix Poznania dla Polaka!

Podziel się

Łącznie 27 konkursów rozegranych w ciągu czterech dni w ramach zawodów międzynarodowych, z czego 16 wygranych przez Polaków, dwie areny, ponad 100 wystawców i niemal 16 tys. osób zasiadających na trybunach – tak w skrócie można podsumować CAVALIADĘ Poznań 2021.

Ta największa edycja CAVALIADY Tour 2021/22, odbyła się 16-19 grudnia br. na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Najważniejszy konkurs zawodów – Grand Prix zaliczany do światowego rankingu, Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej oraz CAVALIADA Tour, rozgrywany o nagrodę sponsora głównego PKO Banku Polskiego i pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania dostarczył publiczności wiele sportowych emocji.

Grand Prix Poznania wygrywa Polak – Maksymilian Wechta

Parkur podstawowy, składający się z 12 przeszkód, okazał się bardzo selektywny. Wielu faworytów nie ustrzegło się błędów, a do rozgrywki ostatecznie awansowało siedem z 48 startujących par, w tym trzy z Polski. Po wygraną pojechał, startujący w finałowym barażu jako ostatni, reprezentant wielkopolskiego klubu Wechta Rosnówko Maksymilian Wechta startujący na 9-letnim Chepettano. Tym samym zapisał się w historii CAVALIADY jako czwarty Polski zwycięzca Grand Prix. To również pierwsza wygrana tego zawodnika w międzynarodowym Grand Prix. – Nie miałem nic do stracenia i spełnił się scenariusz idealny. Jechałem jako ostatni, więc publiczność miała dużą nadzieję na zwycięstwo Polaka. Kciuki trzymała za mnie też rodzina i znajomi – mówi Maksymilian Wechta. Podkreśla również, że na pewno trzeba być psychicznie silnym w takich momentach, ale jego zdaniem wynagrodzenie jest tego warte. – Gospodarz toru Marco Hesse stawia moim zdaniem naprawdę świetne parkury i ma bardzo dobre wyczucie. Podczas przejazdu trzeba było być cały czas czujnym i uważać na każdej przeszkodzie. Rozgrywka była naprawdę trudna. Miałem jeden moment zawahania na przedostatniej przeszkodzie, ale zaufałem mojemu koniowi i dałem mu swobodę.  Muszę przyznać, że skakał niesamowicie – podkreśla zwycięzca.

16 z 27 konkursów dla Polaków

W zawodach międzynarodowych w skokach przez przeszkody wystartowali zawodnicy z 21 państw. W sumie na dwóch arenach rywalizowało ponad 500 par. Hymn Polski rozbrzmiewał na trybunach aż 16 razy, a w gronie zwycięzców (oprócz Maksymiliana Wechty) byli: Marek Lewicki na Itoulon B, Łukasz Brzóska na Quicklensky, Mateusz Kiempa na Jalandahar, Daria Kobiernik na Sonecie, Jakub Krzyżosiak na Champion 127, Klara Kozioł na Voila, Adam Nicpoń na Cycera, Michalina Krzyżańska na Indigo R.T., Nadia Lehmann na Silver Star, Marta Konarska na Lili Marlene, Patrycja Ksiądz na Heidi, Natalia Kubik na Catalaya, Mateusz Tyszko na Comming Star Z, Stanisław Przedpełski na Eskobar, Julianna Bajonska na Lolita Van Avarmaet, Weronika Kachel na Ledanaja II W i Zuzanna Bukowska na Uccella Z.

Poza konkursem Grand Prix na CAVALIADZIE w Poznaniu odbyły się jeszcze dwa zaliczane do światowego rankingu – piątkowa Duża Runda oraz sobotni Finał Średniej Rundy. W piątek w konkursie rozgrywanym o nagrodę LOTTO pod patronatem Horse & Business Magazine wygrał Holender, Gerben Morsink, dosiadający 12-letniego ogiera Navarone Z. Do rozgrywki dostało się dwóch reprezentantów Polski – Wojciech Wojcianiec na Chintablue oraz Kamil Grzelczyk na Wibaro. Ostatecznie zajęli odpowiednio trzecie i szóste miejsce.

Finał Średniej Rundy o nagrodę firmy Kwiaty Polskie, pod patronatem Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko zakończył się triumfem reprezentanta Stanów Zjednoczonych, podopiecznego mistrza olimpijskiego Jeroena Dubbeldama – 24-letniego Lucasa Portera, który dosiadał klaczy Hope Street. Najlepszym reprezentantem Polski w tym konkursie był Dawid Kubiak, który wraz z klaczą Anastacia III uplasował się na miejscu szóstym.

CAVALIADA Driving Tour

CAVALIADA to nie tylko skoki przez przeszkody. W Poznaniu zakończył się również drugi etap Halowego Pucharu Polski w Powożeniu Zaprzęgami Czterokonnymi w ramach CAVALIADA Driving Tour, o nagrodę firmy Badix, pod patronatem Duda Cars – dealera Mercedes Benz. W drugim nawrocie po zwycięstwo pojechał Piotr Mazurek z końmi Peloponez, Blizard, Jaśmin i Inwencja, umacniając się tym samym na pozycji lidera Halowego Pucharu Polski.

CAVALIADA Future

Stałym punktem niedzielnego programu są finałowe konkursy CAVALIADA Future, rozgrywane o nagrodę PKO Banku Polskiego i pod patronatem firmy Torpol. W kategorii MINI o zwycięstwo w rozgrywce walczyły trzy pary. Wygrała Katarzyna Zawadzka z SKJ Beckersport Laszczki na klaczy Wedog Pride N Joy. Na miejscu drugim uplasowała się Julia Nazarewicz z JKS Barłomino na Tango, a na trzecim Zofia Kamińska z KJ Ranczo Kołata na kucu Pasjonata Parys. Spośród zawodników kategorii MIDI najlepsza okazała się Julia Peszek (SKJ Beckersport Laszczki) na klaczy Luna. Drugie miejsce zajęła Zofia Hart Dyke z KJ Akademia Kucania Dawidy na Mississipi, a Top 3 zamknęła Michalina Jach z KJ Herkules Wapno na Kresce. Dzisiejsze zwyciężczynie są także liderkami rankingu CAVALIADY Future.

TRAF Eventing Tour

Emocji nie zabrakło też podczas konkursu TRAF Eventing Tour o nagrodę TRAF Zakłady Wzajemne. W drugim nawrocie, do którego zakwalifikowało się 6 z 12 startujących par, bezbłędna i najszybsza okazała się mistrzyni Polski kategorii młodych jeźdźców – Julii Gillmaier z KS Gillmaier na 8-letnim wałachu Ding Dong. Zwycięstwo zapewniły jej mocne tempo oraz ryzykowne skróty. Na miejscu drugim uplasowała się amazonka ZKJ Przylep-Lotnisko - Daria Kobiernik na Ideal Girl, a na trzecim Paweł Warszawski ze Stowarzyszenia Jeździeckiego Baborówko na klaczy Fuerta.

CAVALIADA Dressage Tour

W zmaganiach w ramach CAVALIADA Dressage Tour, o nagrodę Immergas, najwyższe noty otrzymała Anna Mierzwińska ze Stajni Sportowej Skrzyczyńscy dosiadająca konia Dean Martin – z wynikiem 73,583%. Drugie miejsce z rezultatem 72,125% zajęła amazonka KS Centurion – Sandra Sysojeva na wałachu Jack Daniels, a trzecie Aleksandra Szulc z KJ Golden Dream na koniu Breakdance (69,208%).

W rankingu CAVALIADA Dressage Tour po zawodach w Poznaniu liderką jest Sandra Sysojeva. Na pozycji drugiej plasuje się Aleksandra Szulc, a na trzeciej Anna Mierzwińska.

CAVALIADA Poznań była drugim wydarzeniem z cyklu CAVALIADA Tour 2021/2022. Przed organizatorami, zawodnikami i kibicami kolejne, dwie nadchodzące imprezy – CAVALIADA Sopot (20-23.01.2022) i CAVALIADA Kraków (17-20.02.2022). Bilety dla kibiców oraz bilety VIP są dostępne na stronie www.tobilet.pl. Każde zawody są transmitowane online na stronie www.live.cavaliada.pl.